Wygodne łóżka, ładne widoki, serwowane śniadania, eleganckie meble i miękkie dywany są przereklamowane! Większość hoteli na całym świecie wygląda podobnie i jest to po prostu nudna. Na szczęście są też mniej popularne miejsca na nocleg.
Author’s Room
Zapadający w pamięć Author’s Room to raj dla miłośników designu. Ten hotel mieści się w zabytkowej kamienicy w centrum Warszawy i składa się z czterech wyrafinowanych i oryginalnych pokoi. Każdy z nich został zaprojektowany przez znanych projektantów, artystów i architektów, i jest encyklopedią współczesnego polskiego designu. W hotelu nie ma przypadkowych elementów: absolutnie wszystko zostało stworzone przez polskich projektantów i specjalnie wyselekcjonowane – od mebli i urządzeń aż po szlafroki, kosmetyki i sztućce.
Kopalnie soli w Wieliczce i Bochni
Dwie najbardziej znane polskie kopalnie soli, znajdujące się na Liście
Światowego Dziedzictwa UNESCO, oferują swoim gościom noc pod ziemią. W Wieliczce można spędzić noc w Komorze Słowackiego. W Bochni komory dla gości są 250 metrów pod ziemią! Chociaż temperatura w komorach jest niska (około 14-16 ° C), noc tam to nie tylko chwila przygody: komory solne mają swój własny mikroklimat, który jest dobry dla układu oddechowego, łagodzi objawy alergii i wzmacnia odporność.
Hotel Piramida, Tychy
Chociaż niewielu ludzi kojarzy Tychy ze starożytnością, to tam można znaleźć… piramidę. Pięciogwiazdkowy hotel zaprojektowany przez Krzysztofa Barysza i Aleksandra Nowackiego powstał w 2004 roku niedaleko terenów rekreacyjnych nad jeziorem Paprocany. Ten charakterystyczny budynek został zbudowany na wzgórzu, które jak uważają miejscowi, ma moc uzdrawiania. Podobno pod „piramidą” można znaleźć czakrę – miejsce, z którego wydobywa się dobra energia. Ci, którzy nie wierzą w energetyzującą moc Ziemi mogą po prostu odwiedzić spa lub zjeść smaczny posiłek w restauracji Kleopatra, barze Lobby Nefretete lub barze Ramzes Drink. Budynek w Tychach inspirowany jest Wielką Piramidą w Gizie – skala 1: 5.
Hostel Wilson
Jest to opcja dla tych, którzy nie potrzebują dużo przestrzeni i lubią nowe
doświadczenia. Podobne hotele są powszechne w Japonii, ale w Polsce hostel oferujący nocleg w jednoosobowej kapsule jest z pewnością egzotyczny. Ten niezwykły hotel znajduje się w spokojnej dzielnicy Żoliborz w Warszawie. Podłużne kapsuły nie są duże, ale bardzo wygodne i na pewno mniej powszechne niż tradycyjny stary pokój hotelowy.
Arthotel „Lalala”
Wskazane jest, aby spędzić więcej niż jedną noc w tym hotelu, a najlepiej każdą w innym pokoju. Lalala Arthotel to szaleńczo artystyczne miejsce: każdy pokój i każda łazienka to małe dzieło sztuki stworzone przez innego artystę. Niektóre pokoje mają mroczny klimat, ale są też minimalistyczne wnętrza i te przepełnione kolorem. Ściany pokryte są freskami, a niektóre łóżka są otoczone sztucznymi zwierzętami. Każdy element jest inny – ludowy, sakralny, lub egzotyczny. Tonacja rozciąga się między powściągliwą elegancją, a szalonym kiczem.
Wałbrzych – Zamek Książ
Noc w zamku to nie tylko szansa spełnienia dziecinnego marzenia o byciu księżniczką, czy rycerzem. To także wyjątkowa okazja, aby naprawdę poczuć „dawne czasy”. Zakwaterowanie w hotelach zamkowych jest zróżnicowane – można mieszkać w królewskiej komnacie lub lochu, można znaleźć pokój o cudownym barokowym wystroju, ale także nowoczesną przestrzeń z udogodnieniami XXI wieku. W dzisiejszych czasach nawet zamek ze średniowiecza może mieć nowoczesną salę konferencyjną, basen lub spa. Taki nietypowy hotel spotkać możemy w drzewach – Nałęczowie.