Pierwsze hotele pojawiły się wraz z pierwszymi podróżującymi, wiele wieków temu. Większość ze starożytnych hoteli już dawno zniknęła, ale pozostało kilka firm, które rozpoczęły i utrzymują działalność od setek lat, zaś w nielicznych przypadkach, więcej niż tysiące.

Jeśli jesteś entuzjastą historii lub jesteś po prostu zmęczony nudnymi pokojami hotelowymi, rozważ pobyt w jednym z hoteli, który przetrwał próbę czasu.

1. Nishiyama Onsen Keiunkan, Japonia

Nishiyama Onsen Keiunkan działa w branży od 705 roku, co czyni go najstarszym, nieprzerwanie działającym hotelem na świecie. Został nawet wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Co jeszcze bardziej imponujące – ta sama rodzina prowadzi go, zbudowanego na bazie naturalnego gorącego źródła, przez całe 1300 lat istnienia. Mury hotelu zostały niezmienione, ale oczywiście wnętrza tak – pokoje zostały przerobione w taki sposób, aby zadowolić współczesnego podróżnika. „Keiunkan zapewnia odwiedzającym cudowną mieszankę wiekowych japońskich zwyczajów i eleganckiego, współczesnego wzornictwa” – relacjonuje Travel + Leisure. Z pokoi roztacza się widok na okolicę, a szef kuchni przygotowuje posiłki ze świeżych produktów sezonowych. Dodatkowo 4 odkryte i 2 wewnętrzne łaźnie są idealnym miejscem do relaksu w pojedynkę lub w gronie rodziny, czy przyjaciół.

2. Hoshi Ryokan, Japonia

Kolejny japoński hotel, Hoshi Ryokan, kiedyś był uważany za najstarszy hotel na świecie, ale jak już wiemy tytuł ten należy się jedynie hotelowi Nishiyama Onsen Keiunkan. Hoshi Ryokan jest 13 lat młodszy od ww. historycznego hotelu, a więc działa i oferuje zmęczonym podróżnikom miejsce do odpoczynku od 718 roku. Co godne uwagi, od czterdziestu siedmiu pokoleń biznes wciąż jest własnością potomków założycieli hotelu. Hotel ma swoje gorące źródła, które są oczywiście dużą atrakcją hotelu. Posiada on też spa, które może obecnie gościć aż 450 osób. Według jednego z recenzentów na TripAdvisorze hotel ten jest „doskonałym przykładem japońskiej gościnności, zakwaterowania, usług i gastronomii”.

3. The Olde Bell, Hurley, Anglia

W angielskiej wiosce Hurley, znajduje się hotel The Olde Bell, który prowadzi działalność od 1135 roku. Pierwotnie był to pensjonat dla benedyktynów odwiedzających pobliskie klasztory. Przetrwał przez wieki, a jego główną atrakcją jest tajne przejście, które odegrało ważną rolę w chwalebnej rewolucji 1688 roku, kiedy to obalono króla Jakuba II.

Luksusowe pokoje, w oryginalnym budynku, zaprojektowano ze smakiem, minimalistycznie, ręką samej Isle Crawford – docenionej w Wielkiej Brytanii, londyńskiej projektantki. Restauracja hotelu specjalizuje się w daniach przygotowywanych z ekologicznych, lokalnych składników, które w dużej części pochodzą z hotelowego ogrodu. Brytyjski GQ uznał hotel za „spektakularnie dobre znalezisko”.